Argon na rynku, czyli 5% do podaży biur w Trójmieście
Kopiuj tekst

Argon na rynku, czyli 5% do podaży biur w Trójmieście

Z końcem sierpnia oddano do użytku trzeci etap Alchemii w Gdańsku, budynek Argon. Podaż nowoczesnej powierzchni biurowej w Trójmieście wzrosła tym samym o 36 tys. mkw., czyli aż o 5%! Głównymi najemcami budynków biurowych są firmy sektora usług dla biznesu, każdego roku tworzące tysiące nowych miejsc pracy. Sporą część stanowią lokalne firmy, poszukujące bardziej komfortowej przestrzeni pracy i rozwoju.

Bliżej miliona

Według najnowszych danych firmy doradczej Jones Lang LaSalle aktualna podaż nowoczesnej powierzchni biurowej w Trójmieście wynosi 681,5 tys. mkw., z czego aż 5% dostarczył oddany niedawno do użytku budynek Argon (36 tys. mkw.) powstały w ramach III etapu Alchemii. Warto dodać, że na Gdańsk przypada tutaj ponad 501 tys. mkw. (czyli ok. 74%), natomiast w Gdyni zlokalizowane jest nieco ponad 147 tys. mkw. (niecałe 22%).

Rynek biurowy w Trójmieście, tak jak i w innych dużych aglomeracjach w Polsce, dynamicznie rośnie. Bardzo się cieszę, że jako lokalny deweloper komercyjny od samego początku mamy duży udział w jego rozwoju. Razem z budynkiem Argon dostarczyliśmy na rynek już ponad 100 tys. mkw. powierzchni, stworzyliśmy więc ponad 20% rynku biurowego w Gdańsku

Sławomir Gajewski, prezes spółki Torus, dewelopera Alchemii

Biurowym rodzynkiem aglomeracji jest Sopot, który dysponuje blisko 33 tys. mkw. powierzchni biurowej (niecałe 5%), pełni jednak inną, ważną także dla biznesu funkcję - atrakcyjnego kurortu z bogatą ofertą kulturalno-rozrywkową i miejsca ważnych wydarzeń, np. odbywające się w dniach 27-29 września Europejskie Forum Nowych Idei. Eksperci Jones Lang LaSalle zwracają jeszcze uwagę na to, jak wzrośnie rynek biurowy w Trójmieście w niedalekiej przyszłości. Obecnie w budowie jest ponad 150 tys. mkw. powierzchni, a wliczając w to projekty planowane do końca 2019 roku, na rynku pojawi się dodatkowe 226 tys. mkw. Oznacza to, że Trójmiasto będzie już blisko przekroczenia granicy miliona metrów kwadratowych biur. 

Koniunktura sprzyja kolejnym inwestycjom na rynku biurowym. Najemcy, w śród których są zarówno nowe podmioty, wchodzące dopiero na trójmiejski rynek, jak i lokalne firmy, są bardzo aktywni. Trójmiasto znajduje się w pierwszej lidze miast regionalnych w kraju i jest samotnym liderem północy, naturalnie rośnie więc jego znaczenie na krajowym rynku inwestycyjnym

Marcin Faleńczyk, szef gdańskiego biura Jones Lang LaSalle

Biurowa wizytówka Gdańska

Pod koniec sierpnia oddany został do użytku trzeci etap Alchemii, Argon. Jest to najbardziej prestiżowo ulokowany budynek kompleksu - przy skrzyżowaniu al. Grunwaldzkiej (głównej arterii Trójmiasta) z ul. Kołobrzeską. Ma on 14 kondygnacji nadziemnych i w części biurowej kształt litery H. Jego łączna powierzchnia do wynajęcia to 38 tys. mkw., z czego na biura przypada 36 tys. mkw. Wyjątkowa pod względem oferty na trójmiejskim rynku jest powierzchnia typowej kondygnacji biurowej wynosząca aż 3 tys. mkw. oraz wysokość pomieszczeń biurowych wynosząca 3 m. Obecnie w budynku wynajętych jest ok. 50 % powierzchni najmu. Biura w nim będą miały m.in. takie firmy, jak Lufthansa Systems Poland (biuro o powierzchni blisko 5 tys. mkw.), Grupa Wirtualna Polska (2,4 tys. mkw.), Damen Engineering Gdańsk (1,7 tys. mkw.), gigant technologiczny Luxoft, ING Bank Śląski, a także Torus. Na parterze budynku Argon funkcjonować będzie 11 różnych podmiotów o charakterze usługowo-handlowym, w tym aż 9 gastronomicznych. Wśród nich będą zarówno popularne marki (m.in. Starbucks, Gorąco Polecam Nowakowski), jak i autorskie koncepty gastronomiczne (m.in. Sugoi Sushi, Alchemia Wina, ENJOY food&life) dzięki czemu znacznie poszerzona została oferta w tym zakresie. Jej uzupełnieniem będą punkt handlowy i placówka banku. Budynek Argon oddano do użytku z 2 miesięcznym przyspieszeniem względem pierwotnych założeń.

argon_trzeci_etap_alchemii_01-1.jpg

Kwitnie rynek pracy

Trójmiasto na stałe trafiło już na mapę najatrakcyjniejszych lokalizacji w tej części Europy, regularnie rywalizując o inwestycje sektora usług dla biznesu z największymi ośrodkami w kraju. To efekt wielu lat konsekwentnego działania lokalnych instytucji, jak również odwagi i inwestycji lokalnych firm (m.in. deweloperów biurowych), które tworzyły podwaliny dla obecnego rozwoju regionu.

To, co się dzieje obecnie w Trójmieście na płaszczyźnie biznesowej, to przede wszystkim efekt konsekwencji w realizacji strategii promocji gospodarczej regionu. Sześć lat temu powstała inicjatywa Invest in Pomerania z misją pozyskiwania inwestycji zagranicznych dla województwa pomorskiego. W tym czasie rozpoczął się dynamiczny rozwój sektora usług biznesowych, które w latach 2013-2016 zwiększyły swoje zatrudnienie o 100%. Obecnie rynek w tym segmencie jest trzy razy większy niż w roku 2011 i wciąż dynamicznie rośnie

Wojciech Tyborowski, dyrektor Invest in Pomerania

Według danych Invest in Pomerania na przestrzeni ostatniego roku (dokładnie w okresie w okresie I kw. 2016 – I kw. 2017) w Trójmieście powstało ok. 2,5 tys. nowych miejsc pracy w sektorze usług dla biznesu. Jest to efekt zarówno inwestycji nowych podmiotów na rynku (tych pojawiło się w 2016 roku 16), jak również rozwoju firm obecnych w aglomeracji od dłuższego czasu.

Trójmiasto jest obecnie 4. rynkiem usług dla biznesu w Polsce pod względem zatrudnienia. Warto zaznaczyć, że jeszcze 6 lat temu, jako aglomeracja zajmowaliśmy miejsca 6-7. Dzięki wysokiej dynamice wzrostu sektora udało się częściowo nadrobić dystans do liderów. Za jego utrzymaniem w przyszłości przemawia mocna marka Trójmiasta na tym rynku, obserwowany w ostatnich miesiącach napływ pracowników z innych regionów, a także stała i rozwijająca się współpraca biznesu z pomorskimi uczelniami

Wojciech Tyborowski z Invest in Pomerania

Powiązane artykuły
Officyna z wiechą

8 listopada zawisła wiecha nad biurowcem Officyna powstającym w gdańskiej dzielnicy Wrzeszcz, wyznaczając symboliczne osiągnięcie stanu surowego inwestycji. Budynek dostarczy na rynek ponad 5 tys. mkw. powierzchni najmu, w tym blisko 4,2 tys. mkw. z przeznaczeniem na biu
Nippon Seiki rozwija skrzydła w Gdańsku

Spółka Nippon Seiki (Europe) BV, będąca częścią jednego z wiodących na świecie dostawców w branży motoryzacyjnej, przenosi swoje lokalne biuro do budynku Argon w kompleksie Alchemia. Zajmie ono powierzchnię blisko 800 mkw. i zapewnić ma komfortowe warunki dla dalszego, dynamicznego rozwoju firmy w Gdańsku.
Ocean Network Express (ONE) rozwija centrum w Gdańsku

Japoński operator kontenerowy Ocean Network Express otworzył w Gdańsku Centralne Centrum Serwisowe. Nowe biuro o powierzchni blisko 1,5 tys. mkw. mieści się w budynku Argon w kompleksie Alchemia i pracuje w nim już 120 osób. W transakcji najmu pośredniczyła firma doradcza Cushman & Wakefield.
Alchemia po włosku

W budynku Argon w Gdańsku otwarto restaurację Pizza Pasta & Basta oferującą dania kuchni włoskiej. Jest to kolejny koncept gastronomiczny spółki Dobry Hotel funkcjonujący w Alchemii. Dopełnia on szeroką ofertę kulinarną kompleksu, którą tworzy już kilkanaście różnych lokali.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.